ŚwiaT według T: 1/2018

Styczeń 2018

04.01. Wielka Brytania

Brytyjskie Towarzystwo Płodności opublikowało nowe zalecenia związane z tranzycją medyczną. Zgodnie z nimi, NHS (bryt. odpowiednik NFZ) powinien refundować zamrażanie jajeczek, zarodków, tkanki jajnikowej – tym samym dając im szansę na zostanie rodzicami. Jednym z argumentów za tą refundacją kosztów jest fakt, że w związku z operacjami uzgodnienia płci, refundowanymi przez NHS od 1999 r., pacjenci stają się bezpłodni. Terapia hormonalna i operacje uzgodnienia płci są jedynymi sposobami „wyleczenia” dysforii płciowej. Więcej informacji na stronie Brytyjskiego Towarzystwa Płodności (w jęz. angielskim).

18.01. USA

W 9. odcinku 14. sezonu Grey’s Anatomy (polski tytuł: Chirurdzy) nowy stażysta, Casey Parker, dzięki swoim hakerskim umiejętnościom, przywrócił szpitalowi kontrolę nad systemem, wcześniej przejętym przez hakerów. Przy okazji gratulacji Casey mówi, że jest transmężczyzną.

Jestem dumnym transmężczyzną, doktor Bailey. Ale wolę by ludzie najpierw mnie poznali, zanim dowiedzą się o mojej prywatnej historii medycznej.

W roli Caseya został obsadzony transpłciowy aktor, Alex Blue Davis, a jego historia była konsultowana z samym aktorem i organizacją GLAAD, zajmującą się przedstawianiem osób LGBT+ w mediach.

Więcej o historii doktora Caseya, tworzeniu scenariusza i reprezentacji, dostępne po angielsku na stronie Hollywood Reporter.

23.01. USA

Po raz pierwszy w historii nagrody, do Oskarów został nominowany film transpłciowego reżysera. Yance Ford jest reżyserem filmu dokumentalnego Strong Island, kandydata w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Film opowiada o śmierci jego brata, zastrzelonego w kwietniu 1992 r., niesprawiedliwości ze strony policji, wpływie zabójstwa na jego bliskich, ale także po prostu o jego rodzinie.

Niedługo po śmierci brata, na skutek krwotoku śródmózgowego umiera ojciec. Wtedy Yance dopiero zaczął studia, miał niecałe 20 lat i nie rozpoczął tranzycji. Brat i ojciec zmarli zanim zdążył zrobić coming out.

Film dostępny jest na polskim kanale Netflixa.

25-27.01. USA

Program festiwalu filmowego Bloomington Pride Film Festival w stanie Indiana obfitował w wiele filmów dotyczących transpłciowości i transmężczyzn. Od krótkometrażowej fikcji TransMute, przez dokumentalne Equity on Campus, pokazujące rzeczywistość osób transpłciowych na inkluzywnym Uniwersytecie Indiany, po dokumentalny hiszpański film o tranzycji dzieci Transitioning: Transgender Children. Dodatkowo, na festiwalu był wyświetlany film Jake’a Grafa pt. Dusk, opowiadający o tym Chrisie i sile wyborów.

28.01. Australia

Midsumma Festival to trzytygodniowy festiwal kulturalny LGBT+ w Melbourne. W 2018 r. odbył się w terminach 14.01-04.02., a Marsz odbył się 28 stycznia. Wśród maszerujących grup nie zabrakło też organizacji lub grup transpłciowych. Wśród nich pojawili się FTM Shed, grupa pomocowo-towarzyska od transmężczyzn dla transmężczyzn.

Było o redefinicji męskości wśród mężczyzn homo i biseksualnych, była sztuka o niebinarnym nastolatku (Max, używający zaimka hir) i relacjach rodzinnych, był koncert Johna Barrowmana (znanego m.in. z roli kapitana Jacka Harknessa w serialu Doktor Who) i inne. Atrakcji i wydarzeń było zbyt wiele by wymieniać.

28.01. USA

Youtuberka Arielle Scarcella nakręciła rozmowę o seksie z Buckiem Angelem, (trans)mężczyzną z waginą. Buck Angel jest przedsiębiorcą, mówcą motywacyjnym, twórcą zabawek seksualnych, producentem filmów pornograficznych jak również aktorem w tychże.

 Brakuje jakichś wiadomości do wydarzeń związanych z transmężczyznami lub ogólniej osobami transpłciowymi płci wszelakich? Podziel się informacją w komentarzu.

Post Author: Sam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *